انواع توابع در DAX

آموزش DAX

DAX مخفف Data Analysis Expressions  است. زبان DAX در واقع یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه مجموعه از توابع است که به شما کمک کند تا اطلاعات جدیدی از دل داده های موجود استخراج کنید. ‌Power BI این توابع را در گروه های مختلفی دسته بندی کرده است که در ادامه این مقاله به معرفی این گروه ها می پردازیم.

 

آموزش DAX

 

توابع جدید (New DAX functions): توابع جدیدی هستند که به DAX اضافه شده اند یا به تازگی بروز رسانی داشته اند.

توابع تاریخ و زمان (Date and time functions): این دسته از توابع مشابه توابع تاریخ و زمان در اکسل هستند. توابع تاریخ و زمان DAX بر اساس نوع داده تاریخ و زمان در اس کیو ال سرور است. از معروف ترین توابع این دسته می توان به توابع زیر اشاره کرد:

DATE, DAY, HOUR, WEEKDAY

 

توابع فیلتر (Filter functions): این دسته از توابع یکی از قدرتمندترین و پیچیده ترین توابع موجود در DAX هستند و خیلی با اکسل متفاوت هستند. با کمک این دسته از توابع، امکان فیلتر کردن داده ها فراهم می شود. از معروف ترین توابع این دسته می توان به توابع زیر اشاره کرد:

ALL, ALLSELECTED, ALLEXCEPT

 

توابع مالی (Financial functions): این دسته از توابع در فرمول هایی که محاسبات مالی انجام می دهند، مورد استفاده قرار می گیرد. مانند مبلغ جاری و یا نرخ بازگشت. از معروف ترین توابع این دسته می توان به توابع زیر اشاره کرد:

FV, NPER, RATE

 

توابع اطلاعاتی (Information functions): این دسته از توابع، جدول یا ستونی را به عنوان آرگومان ورودی دریافت کرده و مشخص می کنند که آیا مقادیر آن مطابق نوع مورد انتظار هست با نه. به عنوان مثال، تابع ISERROR() ستون یا جدولی را به عنوان آرگومان ورودی دریافت می کند و در صورتی که این ستون یا جدول خطا داشته باشد، مقدار TRUE بر می گرداند. از معروف ترین توابع این دسته می توان به توابع زیر اشاره کرد:

CONTAINS, ISEMPTY¸ ISODD

 

توابع منطقی (Logical functions): معروف ترین تابع این گروه تابع IF است. این تابع سه آرگومان ورودی دارد. ورودی اول یک عبارت شرطی است. اگر که عبارت شرطی درست بود، تابع IF آرگومان دوم را بر می گرداند در غیر این صورت آرگومان سوم را بر می گرداند. مابقی توابع این دسته مانند تابع IF عملیات منطقی انجام می دهند. از معروف ترین توابع این دسته می توان به توابع زیر اشاره کرد:

IF, SWITCH, AND, TRUE

 

توابع ریاضی و مثلثاتی (Math and Trig functions): این دسته از توابع مشابه توابع ریاضی و مثلثاتی در اکسل هستند. البته تفاوتی در نوع داده وجود دارد. از معروف ترین توابع این دسته می توان به توابع زیر اشاره کرد:

ROUND, RAND, RAND, SUMX, LOG, DIVIDE

 

سایر توابع (Other functions): مایکروسافت، توابعی که در گروه های دیگر جا نشدند را در یک گروه به نام سایر توابع قرار داده است. در حال حاضر نیز شامل صرفا دو تابع زیر است.

BLANK, ERROR

 

توابع والد و فرزندی (Parent and Child functions): با کمک این دسته از توابع می توانید ساختارهای سلسه مراتبی و والد و فرزندی را مدیریت کنید. از معروف ترین توابع این دسته می توان به توابع زیر اشاره کرد:

PATH, PATHCONTAINS, PATHITEM

 

توابع ارتباطی (Relationship functions): این دسته از توابع برای مدیریت ارتباط بین جداول به کار می رود. از معروف ترین توابع این دسته می توان به توابع زیر اشاره کرد:

CROSSFILTER, RELATED

 

توابع آماری (Statistical functions): این دسته از توابع جهت انجام محاسبات آماری مانند محاسبات میانگین، کمترین مقدار، بیشترین مقدار و … مورد استفاده قرار می گیرد. از معروف ترین توابع این دسته می توان به توابع زیر اشاره کرد:

MAX, MAXA, MAXX, MEDIAN, COUNT, AVERAGE

 

توابع دستکاری جداول (Table manipulation functions): این دسته از توابع یک جدول را برمی گردانند یا اینکه جدول موجود را دستکاری می کنند. از معروف ترین توابع این دسته می توان به توابع زیر اشاره کرد:

SUMMARIZE, TOPN, TREATAS, VALUES, FILTERS, GROUPBY

 

توابع متنی (Text functions): با کمک این توابع، می توانید یک قسمت رشته را برگردانید. مقدار یک رشته را در رشته دیگر جستجو کنید. دو رشته را با هم ترکیب کنید. یک سری توابع هم جهت فرمت رشته در این دسته قرار دارد. از معروف ترین توابع این دسته می توان به توابع زیر اشاره کرد:

LEN, REPLACE, REPT, TRIM

 

توابع هوشمندی زمان (Time intelligence functions): با کمک این دسته از توابع داده ها را در دوره های زمانی مانند روز، ماه و سال دستکاری و یا مقایسه کنید.  از معروف ترین توابع این دسته می توان به توابع زیر اشاره کرد:

CLOSINGBALANCEMONTH, CLOSINGBALANCEQUARTER

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.